Çocuğum Şimdi Paramız Yok

Çocuğum Şimdi Paramız Yok

Çocuğum şimdi paramız yok. Ebeveyn olarak en sık kullandığımız cümlelerden biri değil mi? Büyüme dönemimizde ailelerimizden sıkça duyduğumuz bir cümle… Şimdi ise bizim de, çocuğumuzun istediği bir şeyi almak istemediğimizde kullandığımız bir cümle… Böylesine sıradan bir cümlenin hayatınızı nasıl etkilemiş olduğunu bilseydiniz, en değerli varlıklarınız olan çocuklarınız üzerinde kullanır mıydınız?

Çocuğum şimdi paramız yok… Bu cümle çocuğunuzun paranın varlığı ile yokluğu arasında kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor. Çocuk paranın olmayacak bir şey olduğuna inanıyor, yokluk bilinci oluşuyor. Ve daha sonraki dönemlerde çevresinden aldığı parayla ilgili deneyimler de eklenince, aynı bizim sahip olduğumuz gibi, para zor kazanılır, para kirlidir, çok parası olan insanlar mutsuzdur, parayı seversen paragöz derler gibi çeşitli kalıplara sahip oluyor. Düşünbilinsenize, çocuğunuz para hakkında bu kadar kötü düşünceye sahipken, yeteneklerini sergileyerek nasıl para kazanabilir?

İyi bir ebeveyn nasıl olabilrisiniz.

Bizim de yaşadığımız gibi, çocuğumuz profesyonel iş hayatına başladığında hak ettiği maaşı bile belirtmekten çekinebiliyor, o maaşa ya kendini layık görmüyor ya da paranın kendisini bozacağını düşünüyor. Yetenekleri dâhilinde işler yaptığında, para almasının ayıp olduğunu düşünüyor. Bilinç dışından gelen; ya işten çıkartılırsam, parasız kalırsam sesiyle sürekli iş arama sürecinde olup, sahip olduğu işyerinde yeteneklerini sergileyemiyor. Sürekli yokluk bilinciyle gelecek kaygısı yaşıyor. Verdiği borcu bile isteyemiyor çünkü bilinç dışındaki ses, borcunu istersen hemen parasının peşine düştü derler, paragöz derler, diye sesleniyor. Tabii bunlar sadece birkaç örnek. Yokluk bilinci herkeste farklı etkiler yaratabiliyor.

Peki, paraya bakışımız nasıl olmalı? Para bereketin sembolü, emeğimiz, sevgimiz. Hepimizin bilgi, birikim ve becerileri var ve hepimiz bu bilgi, birikim ve becerileri büyük bir sevgiyle sunuyoruz, emek veriyoruz. Bunun karşılığında da bir değer alıyoruz. Bu değer madeni yada kâğıt olabilir. Biz bu değeri sevgimiz ve emeğimiz karşılığında alıyoruz. Para bereketin ve bolluğun sembolüdür, emeğimiz, sevgimizdir. Para bilgi, birikim ve yeteneklerimiz oldukça kazanabileceğimiz bir değerdir, nasıl yok olabilir? Biz var oldukça para bize gelir. Sevgimiz, emeğimiz, bilgimiz, yeteneklerimiz doğrultusunda bize gelen bereketin sembolü nasıl kirli olabilir ki?

Şimdi bana soracaksınız, derin izler bırakmasın diye, çocuğun her istediğini alacak mıyız? Hayır, tabii . Bilinçli bir ebeveyn olarak ‘’Çocuğum şimdi paramız yok’’ demek yerine, şu an bunun için bütçemiz uygun değil, bu isteğini erteleye bilirsin değil mi? diyebiliriz. Bu cümlede çocuk bilinci paranın varlığını kabul eder, para harcamanın planlı olduğunu öğrenir. Almak istediği şey mesela bir oyuncak ve evde aynısından var, ‘’Evde aynı oyuncaktan olduğunu hatırlıyorum, eve bakalım, eğer aynı oyuncaktan varsa farklı bir oyuncak almanın seni daha fazla mutlu edeceğine inanıyorum.’’ diyebilirsiniz. İstediği şeyi almak size mantıksız gelse bile, kesinlikle almak istediği şeye karşı olumsuz yorumlar yapmayın. ‘’Bu oyuncağı çok istediğini biliyorum, ama senin daha çok beğeneceğini düşündüğüm şuradaki oyuncağı sana daha uygun buluyorum, hem bu özellikleri de var.’’ şeklinde bu isteğini anladığınızı, ama özellikleri açısından daha değerli bir oyuncağı ona layık gördüğünüzü belirtebilirsiniz.

Kısacası ‘’Çocuğum şimdi paramız yok.’’ cümlesi yerine o anki durumunuza en uygun cümleyi söylemeniz çocuğunuza şimdi ve gelecekte kendini daha  değerli hissettir.

Bir ebeveyn olarak çocuk gelişimiyle ilgili benzer şeyler yaşıyorsanız destek almak için bu linki kullanabilirsiniz.

Add Comment