Beden Dili ve İletişim

Beden Dili ve İletişim

Beden Dili ve İletişim… İletişimde beden dilinin önemi… Hiç şüphesiz karşımızdaki kişiyle sözlü iletişim kurarken istem dışı gözleriniz ellerini, oturuş şeklini, mimiklerini, kıyafetini, gözlüğünü, beden diliyle alakalı her şeyini inceliyoruz. Bilinç dışımız karşımızdaki kişinin kurduğu her cümle için karşımızdaki kişinin beden dilinden de onay alıyor.

Karşımızdaki kişi bize kızgın bir ifade ile bakıyorsa eğlenceli bir olay anlatmasını bekleyemeyiz değil mi? Gülerken acı bir haber vermesini bekleyemeyeceğimiz gibi.

1967’de yapılan araştırmaya göre iletişim kurarken sözlü iletişimin önemi %7 iken beden dilinin % 55, ses (tonlama) ise %38’dir. Bu araştırma sonucu da bize beden dilinin iletişimdeki önemini bir ispat niteliğindedir.

İletişimde beden dilinin önemi yüksek fakat ya doğru gözlem yapamazsak, ya karşımızdaki kişinin beden diline kendi yorumlarımızı, geçmiş referanslarımızı kendi değer yargılarımızı ekleyip yorumlar yaparsak, o zaman ya karşımıza çıkan fırsatları kaçırırız ya da hayatımızda olmaması gereken şeyleri hayatımızın merkezine koyarız.

Beden Dili ve yaşam koçu eğitmeni elif kaçar

Beden dili ve iletişim seminerlerimde çocukken doğru bir gözlem yapabildiğimizi yaşımızın ilerlediği her geçen gün gözlem yapma yetimizin kaybolduğunu, gözlem yapma yetimiz kayboldukça da sağlıksız iletişim kurduğumuzu söylediğimde, nasıl yani çocuklar nereden bilecek beden dilini, herhangi bir hayat tecrübeleri yok, şeklinde tepkiler alıyorum.

Evet, doğru hayat tecrübeleri yok. Zaten bu yüzden gözlem yapmada bizden başarılılar. Bizim gibi karşımızdaki kişinin beden diline kendi yorumlarını katıp iletişim kurmaya çalışmıyorlar. Çocuklar sadece beden hareketlerine göre gözlemde bulunuyorlar.

Kıyafetin rengi, markası, saat, aksesuar, gözlük, boyalı ayakkabı, kişisel imaj gibi kişinin bedenindeki herşey beden diliyle alakalıdır. İletişim kurarken tüm bu detaylar bize kişi hakkında bilgiler verir.

Kişinin beden dilini incelerken beden dilinin kültürden kültüre farklılık gösterebileceğini de unutmamız gerekiyor. Kendi ülkemizde hoş karşılanan bir beden hareketi başka bir ülke kültüründe hoş karşılanmayabilir. Ya da tam tersi onlarda hoş karşılanan bizde karşılanmayabilir.

İletişim kurarken beden dili %55’lik öneme sahip olmasına rağmen şuana kadar önemsememiş olabiliriz. Fakat hepimizin hayatında beden dili var çünkü herkesin bedeni var. İşte bu yüzden öğrenmeliyiz beden diliyle sağlıklı iletişim kurmayı.

Beden Dili ve Yaşam koçluğu ile ilgili destek almak için bu linki kullanabilirsiniz.

Add Comment